تبلیغات
هیئت ورزش پهلوانی و زورخانه ای کاشمر - تاریخچه تاسیس گودهای زورخانه و ورزشهای باستانی در شهرستان کاشمر

آدرس آی پی:
سیستم عامل:
نسخه: بیت
اندازه تصویر:

هیئت ورزش پهلوانی و زورخانه ای کاشمر - تاریخچه تاسیس گودهای زورخانه و ورزشهای باستانی در شهرستان کاشمرصفحه خانگی اضافه به علاقمندی ها نسخه ی موبایل
برگزاری جشن گلریزان در پارک بسیج  حضور باستانی کاران کاشمری در برگزاری جشن گلریزان پارک بسیج  اقامه نماز مغرب و عشاء در باشگاه تختی  سخنرانی حجت الاسلام یعقوبی امام جمعه محترم شهرستان در محفل انس با قرآن و عترت پیرامون ورزش  حضور فرماندار و مسئولین ورزش در محفل انس با قرآن و عترت  حضور ورزشکاران و مشتاقان به ورزش در محفل انس با قران و عترت
تبلیغات

موضوعات

پشتیبانی آنلاینمعرفی سایت به دوستان

 
نام شما :
ایمیل شما :
نام دوست شما:
ایمیل دوست شما:


Powered by ParsTools

نویسندگان

آمار

کل مطالب ارسالی:
کل نویسندگان:
بازدید امروز:
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل:
بازدید کل :
آخرین بازید :
آخرین بروزرسانی:

اول به زورخانه چو رفتی /آری زمین به نام جهان آفرین ببوس /از پهلوان و مرشد و از پیش کسوتان/سر نه به آستان و پس آستین ببوس /خواهی که نور چشم شوی پیش این و آن /پیشانی و جبین و رخ این و آن ببوس/دست خدای را به حقیقت بدست گیر/این شعر را بخوان و زمین را چنین ببوس/کای لنگر زمین و زمان ، جان هراحد /دست من است و دامن تو یا علی
موضوع: اخبار |

خاطرات و نقل قول جناب حاج آقای پالایی ریاست هیات پهلوانی و زورخانه ای کاشمر از تاریخچه این ورزش در شهرستان کاشمر

این پیشکسوت تاریخچه این ورزش باستانی را تشریح کرد .

ورزش پهلوانی  زورخانه ای شهرستان کاشمر به حدود 70 سال قبل گود زورخانه ای در خیابان شهید صدری نبش کوچه هنرستان که مرحوم شمس و مرحوم شجاعی در آن جا فعالیت می کردند بر می گردد .

 متاسفانه کسی از پیش کسوتان آن گود باقی نمانده همه عزیزان مرحوم شدند بعد از تعطیلی آن مکان ، در محل فلکه مرکزی کاشمر گاراژ مرحوم صفایی و بهمدی گود باستانی شروع به فعالیت می کردند.

پالایی می گفت : رسم بود  یک مکان که تعطیل می شد مکان دیگری راه اندازی شود . بعد  از آن مکان دیگری در خیابان امام خمینی (ره) کوچه پشت بهداری انبار مرحوم قدس ورزنده گود باستانی راه اندازی شود. این ملک توسط پیش کسوت محترم حاج حسین ناظمی خریداری و به فعالیت ادامه داد.

بعد از تعطیلی این مکان  مرحوم حسین قدس در محل  خیابان قائم بغل کال در منزل خود ورزش باستانی را راه اندازی می گردد. گود بعدی در چهار راه قوژد  روبروی آب انبار ملک مرحوم نبوی گود باستانی راه اندازی شد که باز هم بعد از تعطیلی آن ، مکان دیگری در خیابان 17 شهریور کنونی کوچه پشت سقاخانه توسط حاج محمد رمضان نژاد که مرشد کهن کسوت نیز می باشد راه اندازی شد  حدود سال 1320 در همان زمان مجدداً در محل  خیابان شهید مدرس نبش کوچه هنرستان توسط حاج غلامرضا پالایی مکان قبلی از مرحوم میرزا هاشم اجاره و راه اندازی شد. 

بعد از چند سال این گود به خیابان امام گوچه هیئت علی اصغری در منزل آقای فرمان توسط آقایان پالایی ،نخعی ، مشتاقیان  راه اندازی گردید.این گود بعد از چند سال به باشگاه نخعی در خیابان شهید مدرس (مقابل صندوق بسیجیان)منتقل شد که حدود 15 سال فعالیت داشت .

در سال 1332 گود باستانی پهلوان تختی توسط سرهنگ وزیری راه اندازی گردید که چندین باز تعطیل و بعد از چند سال مجدداً راه اندازی می شد .

در سال 1367 گود اداره برق توسط مهندس سعیدی راه اندازی گردید.

از حدود 12 سال ریاست هیات پهلوانی به آقای پالایی از پیشکسوتان سپرده شدو با همکاری اداره محترم تربیت بدنی شهرستان کاشمر شاهد رونق و توسعه و گسترش این ورزش ملی و باستانی در سطح شهرستان می باشیم .

گودهای ورزش باستانی فعال در شهرستان کاشمر بشرح ذیل می باشند.

1- گودباستانی برق  تاسیس از سال 1367

2- گود حضرت علی اکبر   تاسیس  1373

3- گود پهلوان تختی   تاسیس  1332

4- گود شهدای فدافن    تاسیس 1385

5- گود شهدای حیدری  تاسیس  1388

6- گود بسیج    تاسیس 1388

7- گود شهدای فرح آباد   تاسیس 1388


برچسب ها: تاریخچه گودهای کاشمر ،